Bényei Belga Dúc . . . 2007 óta !

Kincset szállítok, Apró kis rejtély, Rögvest a dúcba, A galambász szentély, Csak szorgalmasan! Itt az esély ... hogy terjed a Szárnyaló Szenvedély !

Betegség & kezelés

Gyakori betegségek:

  adenovírus

  madárvírus

  madár malária

  vérparaziták

  candidiasis (candida gomba)

  circovírus

  coccidiosis (kokcídiózis)

(forrás: John Lambrechts - "Duivers en duivinnen")

Bizonytalan egészség legtöbbször az oka annak hogy fiatalok eltünnek.  Néha nehéz feladat ezt az egészséget megtartani az elválasztás utáni hónapok alatt.  Jó ápolónak kell lenni ahhoz hogy mindent kerüljünk ami a csipogók egészégét ideiglenesen le tudja rombolni.  Páratartalom, hő, a tetőn tartózkodás és hírtelen hőkülönbség mind befolyásolhatja.  Folyékony széklet már jelzi, és néha átmegy folyamatos hasmenésbe.  Annál rosszabb a helyzet, ha a galambász a problémát nem veszi tudomásul, és harcban küldi a fiatalokat.  Ilyen körülményekben a legjobb galambok is elvesznek. Ezért előbb ki kell deríteni és ki kell iktatni a panasz okát.  Egy figyelmes ápoló hamar tudja hol szorul a kis cipő, és azonnal kellő módon intézkedik.

A specialisták be tudták bizonyítani hogy minden galambszéklet coccidiát tartalmaz. De felnőtt galambokat nem zavarja.  Mondhatjuk, ennél erősebb az immunrendszerük.  De a fiataloknál más a helyzet, és előszeretettel az első jelentős melegedéskor támad a betegség.  És pont akkor zavarhatja a fiatalok edzését.
Mik a tünetek ?
Általában nagyon híg széklet, sokat isznak, meggyengülnek.
De kevésbé egyértelműen mint pl. trichomonáz esetén. Valóban ugyan azok a tünetek más betegségre is utalhatnak.  Az a legbiztosabb ha állatorvossal vizsgáltatjuk a székletet.
Semmiképpen ne küldjünk kokcidiózisban szenvedő galambokat versenyre.  Nem felelős a galambok iránt, se a versenytársak iránt.  És ha netán poxisról van szó, ez még szigorubban betartandó !

 

  E. coli bakérium túlszaporodás

  ektoparaziták (rühatkák, tollatkák, tolltetvek) 

  endoparaziták (férgek)

  penész & élesztő fertőzések

  herpesz

  mikoplazma

  ornitózis

  paramyxovírus

(forrás: Jan Hermans - "Postduiven handboek")

Ez a betegség az 1982-83-as tél folymán először megtámadt, Belgiumban és Hollandiában.  Egyszerre a galambászok legnagyobb ellenfele lett.  Váratlan, kegyetlen és tömeges volt a támadás. Mind fiatal és öreg galambok áldozatává váltak, és pánikhelyzetről volt szó. Nagy sűrgősséggel dolgoztak a szükséges oltószer fejlesztésén és terjesztésén.

1983 elején, az NPO (holland postagalamb szövetség) már a kötelező oltás mellett döntött.  Belgium később következett.  Azóta mondhatjuk hogy tökéletes oltószer áll rendelkezésre, a nem oltott galambok azonban halálra vannak itélve.  A betegség okozója, egy a baromfiknál régebben ismert paramyxo "rokon" vírusa.

Külső jellemzők

Az érintett galambok elsősorban agyi tünetekkel küzdenek.  Egyensúlyi rendellenességekben mutatkozik, például nem tud repülni a galamb, ferdén tartja a fejét, evésnél nem talál rá a magszemekre.  Általában híg ürülékkel jár.

paramyxo1.jpg  paramyxo2.jpg

Kezelés

Kizárólag megelőző oltással, az öreg galambok télen, a fiatalok április/májusban.

 

paratyphus

pelistega baktérium

galambhimlő (pox - variola)

A galambok betegségét speciális galamb típusú ultravírus okozta fertőzés okozza.  A 80-as évek elejéig, a himlő kifejezetten nyári betegség volt.  De aztán valamelyik tavasszal, hírtelen jól megtámadt.  Szerencsére általában jóindulatu a betegség, és főleg fiataloknál fordul elő.  Az hogy elsősorban nyáron jelent meg, egyértelműen összeköthető a legfontosobb okozójával, mivel főleg abban a szezonban jelen van: a szúnyog.

Ez a kis rovar szívja a fertőzött galamb vérét, majd egy következő szúrással átadja más galambnak. A Benelux országokban megállapították, hogy a tengerparthoz közelben lévő dúcokon, ritkábban jelenik meg a betegség, mivel a szúnog kedvenc élőhelye nem ott van.  Ez csak jobban alátámasztja e-kettő közti kapcsolatot, és van még más: az úgy nevezett ”himlő-években", mindig szúnyog invázióval járt a nyár.

A fertőzésnek egy ritkább forrrása, a galambóvantag (Argas Reflexus).

Fenti módon kívül, a vírus könnyen fészkelődhet bőrsérülésekben, vagy galambok közti verekedések által összeszedett nyálkahártya sérülések is könnyítik a fertőzést.

A galambok kizárólag egymástól szerzik meg a himlővírust, hiszen immúnisok más állatok vírusaira.

Külső jellemzők

Himlőben szenvedő galambok, főleg a fejükön lévő csomók miatt, nagyon csúnyán néznek ki. Tilos a csomókat megpiszkálni, ez csak fokozná a további fertőzést.  Kb. 3 hét után, amikor kiszáradnak és lassan lepotyognak ezek a duzzanatok, már javul a helyzet.  Legalábbis, általában.  A csőrükön előfordulhat maradandó sérülés. A szemek körüli himlő eseten, elszíneződésük nem kizárt. De gyógyulás után, ez nem fogja őket zavarni.

Kezelés: oltóanyaggal. 

Beoltáskor, az egész dúcon egyetlen galamb nem maradhat ki. 

A vakcina beadására, a combnál felszabadítják a tüszőket pár darab toll kihúzással.  Majd a szabad helyre kenegetik az oltóanyagot (kemény ecsetszerű eszközzel).  Egy nappal a kezelés után, még nem észlelhető a változás.  Az ötödik nap körül, a duzzadt tüszők elárulják az oltóanyag működését, kérges varasodás látszik.  Kb. a tizedik napon, ismét egészséges lesz az állapot.

Beoltáson kívül, ha a betegség megjelenik, még javasolt a szemek körüli kezelés kenőcssel.  Legalább rosszabbra fordulást fog akadályozni. 

 > diftéria (torokgyík)

A diftéria ugyanabból a vírusból fakad mint a himlő.  Főleg a felnőtt galambok áldozatai lesznek ennek a belső variánsnak.  A fertőző madaraknál, a csőrben és torokban megjelenik bőrre emlékeztető, sárga hártya, ami okozhat légzési problémákat.  A legrosszabb esetekben megfulladáshoz vezet.  A himlőre használt oltóanyag egy úttal diftéria ellen is véd.  Ezt a betegséget már kitöréskor nem nagyon lehet kezelni: nincs más mint várni és a legjobbat remélni.    

Népszerű himlő elleni vakcinák (régi info): NOBILIS PIEGON POX (toll tüszőbe dörzsölés ), COLOMBOVAC PMV/ POX (comb bőre alá adagolva) (Oltóanyag hiány esetén: Chevi-Pox® használata javasolt.

 

pseudotuberculosis

sarcocystis

staphylococcus

streptococcus

mérgezés

trauma

trichomonas (sárga-gomb betegség

tumor

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 70
Heti: 370
Havi: 1 757
Össz.: 436 700

Látogatottság növelés
Oldal: Betegség & kezelés
Bényei Belga Dúc . . . 2007 óta ! - © 2008 - 2024 - belgagalamb.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »